Hi Eins,
Ik gebruik alweer enige jaren Nikwax producten, zowel voor het wassen als voor het impregneren. De oorspronkelijke reden is dat ik (nog steeds) geen wasdroger heb, en dus de warmte behandeling die de Granger impregnatie producten nodig hebben eigenlijk niet goed kan doen. Bijkomend voordeel, althans voor mij, is dat ik dan ook geen zwaar milieubelastende fluorpolymeren gebruik. Want het zijn deze fluor stoffen die de warmte nodig hebben om te activeren.
Inmiddels aardig wat ervaring opgedaan( minimaal 1 wasmachine elke week), met verschillende materialen, merken en kleding Onder andere Polartec 200 en 100, Polartec Thermalpro , Goretex classic 3-laags, Goretex paclite II, Goretex Paclite III,Goretex Windstopper, HyVent, en Pertex (shield). Merken oa Berghaus, Fjallraven, Montane, Haglofs, North Face en Vaude.Een aantal van deze merken zullen ongetwijfeld op fluor gebaseerde DWR hebben gebruikt.Ze bevelen derhalve Grangers aan. Sommige niet en die bevelen niets aan of raden Nikwax aan.
Het technische verschil tussen Nikwax en Granger is als volgt samen te vatten. Granger werkt met Fluor polymeren, sluit daarbij aan bij originele DWR , heeft dus warmte nodig. Bijkomende theoretisch voordeel is dat deze fluor stoffen niet alleen waterafstotend werken, maar ook olieafstotend. Dus zou ook vuil- en vlekwerend effect hebben.
Nikwax gebruikt een ander polymeer, heeft geen warmte nodig. Staat tegen over dat deze polymeer geen olieafstotend effect heeft.
Nu mijn ervaringen. Ten eerste. Geen van de eerder genoemde stoffen blijven lang werken als ze vies worden. Ik merk echter nauwelijks verschil tussen net nieuwe kleding en oudere door mij opnieuw geimpregneerde kleding. Ik merk wel een heel groot verschil tussen wel gewassen en niet gewassen kleding. Wel gewassen wint in funkionaliteit altijd. In buitensport situaties merk ik ook geen verschil in vuilwering. Vuil is meestal aarde, en water etc. Een kleinverschil merk ik in bosbouw omstandigheden wanneer, olie uitlaatgassen, smeer en vet een rol speelt, maar dan moet ik zowiezo vaker wassen en funktioneeren membranen als Goretex of ademende coatings niet of nauwelijks.
Impregneren van nieuwe kleding, ook intensief gebruikte, doe ik pas na anderhalf of twee jaar. en dan zijn ze zeker 10 x of vaker gewassen. Deze herimpregnatie is iets slijtgevoeliger als de origenele, dus daarna doe ik het ongeveer tussen 1 en anderhalf jaar.
En wassen blijft belangijk. Impregneren doe ik bij voorkeur met wash-in product, waarbij het om voor mij niet geheel duidelijke reden toch gebleken is dat het resultaat veel beter is als je het juiste product gebruikt. Dus polarproof bij fleece etc en Tx-washin bij Goretex etc. Het resultaat is een stuk duurzamer dan bij spray-on in mijn ervaring. Dat Nikwax niet goed zou samengaan met reeds aanwezige originele fluor gebaseerde DWR heb ik nooit gemerkt. Ik zie daar ook geen reden voor.
De enige kantekening die ik heb is bij het herimpregneren van Goretex Paclite III. Na gebruik van washin impregnatie is de carbon binnenlaag zo waterafstotend geworden dat ook kondens gaat parelen, gevolg is dat ademende werking enigzins lijkt terug te lopen. NA enig gebruik en 1x opnieuw wassen is dit effect weg. Je zou kunnen overwegen om bij deze paclite versie vaker te herimpregneren, dus niet te ver laten slijten, maar dan met spray-on alleen aan de buitenkant. Belangrijk is dan dat die buitenkant echt goed doornat is als je product opbrengt.
Bottom line:
Goed en vaak wassen, herstelt al heel veel van de funktionaliteit. Nikwax Techwash voldoet prima.
Nikwax impregnatie middelen voldoen mij ook goed, mits juiste product gebruikt op een zeer schoon kledingstuk.
De verkrijgbaarheid van meer gespecialiseerde producten zoals Polarproof en Sofshellproof is minder, toch loont het zeer de moeite om alleen met juiste product te herimpregneren.
MVG
Rolf